PARIS – travel diary 2. díl

Krásné pondělí! Dnes vám napíšu o Fontainebleau, Vaux le Vicomte, Maintenon a Versailles.

Fontainebleau

Zámek patří k nejrozsáhlejším zámkům Francie. Nachází se blízko stejnojmenného městečka Fontainebleau. Jeho zahrady jsou úchvatné. Můžete si vypůjčit lodičku a plout po přilehlém zámeckém rybníčku – uprostřed je malý altánek a z vody si ho můžete zblízka prohlédnout. Jiný přístup k němu není. Park jsme celý neprošli – byl obrovský. Podívali jsme se i k zámecké kašně – byla obrovská a všude kvetly květiny. Zámek byl pod rekonstrukcí, ale i tak se nám tam moc líbilo.

Vaux-le-Vicomte

Vaux-le-Vicomte je zámek vystavěný v barokním stylu nacházející se 6km od Melunu ve střední Francii. Byl vystavěn na přání Nicolase Fouqueta (ministr financí). Na zámku se natáčel známý snímek Muž se železnou maskou.

Prohlídka zámku je interaktivní. Při vstupu dostanete audio guide, který se spouští automaticky po vstupu do jednotlivých místností. Vypráví osudy Nicolase Fouqueta a lidí v jeho okolí. Tento typ prohlídky mě velmi bavil – bylo to zase něco jiného a to se mi líbilo. Zatím jsem to nikde neviděla. Zahrady byly krásné. Bylo možné si v zahradách uspořádat piknik nebo si zahrady projet na golfovém vozíku.  

Maintenon

Maintenon je malebný zámeček v jihozápadní části metropolitní oblasti Paříže. Má dvě prohlídkové části. Prostor je malinký, ale z terasy je nádherný výhled na akvadukt ze 17. století, který se tyčí naproti zámečku. V zahradě kvetly květiny připomínající levanduli.

Versailles

Versailles. Všemi opěvované sídlo u Paříže – bylo postaveno ve stylu francouzského barokního klasicismu. V celé Evropě se ho snažili architekti napodobovat, některá díla se Versailles podobají, ale Versailles může být pouze jeden.

Zámek byl obrovský. Opět byla možnost projít si zámek s audio guide. Tentokrát to byl klasický audio průvodce – dlouhé texty o zámku – pro některé bohužel pouze v angličtině, francouzštině nebo němčině. Mně to nevadilo, většině jsem rozuměla. Pokud bych ale měla poslechnout všechny nahrávky, tak bych si nestihla projít zahrady 🙁 , proto jsem některá povídání přeskočila. Na mě tam bylo až moc turistů a spěchu.

Než jsme se dostali do zámku, museli jsme čekat hodinovou frontu (pozn. to jsme tam dorazili půl hodiny před otevírací dobou).

Samotné zahrady byly obrovské. Mrzelo mě, že nefungovala hlavní fontána (vidět jste ji mohli ve filmu Angelika, myslím). Na vrchní terase vše kvetlo a fontány byly spuštěny. Zbytek zahrady byl pouze krátce střižený trávník, vysoké keře a vypnuté fontány :/ což mě dost mrzelo. Jediná pravidelně fungující fontána byla těsně vedle zámku a byla spouštěna v časových intervalech. Voda stříkala do rytmu hudby – to byla nádhera <3

Celkově se mi ve Versailles líbilo, ale zahrady se mi osobně líbili více ve Fontainebleau nebo v Maintenonu. Myslím, že si tady ale najde každý to své.

Doufám, že se vám dnešní článek líbil 🙂 budu ráda za jakoukoliv podporu. Mějte se krásně! K.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>