MILANO – travel diary

Krásný pátek! Dnes mám pro vás článek z krátké dovolené v Miláně, kde jsem byla koncem srpna se Sophií. Byl to také zároveň první trip do zahraničí, na který jsem vyrazila bez rodinky. Ukážu vám místa, které jsme během těch pár dní navštívily + vám přidám na konec článku tipy na stránky, přes které jsme nakupovaly vstupenky, jízdenky a letenky.

Piazza del Duomo & Duomo Rooftops

Pokud budete někdy v Miláně, tak vám doporučuji navštívit střechy katedrály. My jsme si koupily kombinovanou vstupenku (tady), která zahrnovala – rooftops, vnitřek katedrály, archeologické naleziště pod katedrálou a muzeum.

Tip: Přečtěte si pořádně instrukce k lístku. My dostaly pouze voucher a lístek jsme si měly vyzvednout až na místě. To jsme bohužel zjistily až když nám nebyl povolen přístup přes turniket do archeologického muzea. Na střechu i do muzea nás nakonec pustili jen s tím voucherem, ale na to bych se moc nespoléhala. Před vstupem musíte jít do ticket office, kde vám dají za voucher vstupenku a pak se dostanete na všechna místa zahrnutá v ceně.

Další, na co bych chtěla upozornit – na Piazza del Duomo chodí chlápci a nabízejí „zadarmo“ náramky a krmení pro holuby. My si to samozřejmě vzaly a pak jsme měly problém se jich zbavit. Ale jinak krmit holuby a ještě v Miláně, to byl zážitek.

Galleria Vittorio Emanuele II

Obchodní centrum hned vedle Piazza del Duomo. Najdete tady spoustu luxusních značek, restaurace a gelaterie. My si sem zašly na skvělý těstoviny a zároveň to bylo naše první italský jídlo v Miláně.

Sforzesco a jeho okolí

Sforzesco je hrad na Piazza Castello v historickém centru Milána. Je možná prohlídka interiéru a exteriéru. My si prošly pouze zahrady, ale pokud vás zajímá historie, tak si myslím, že se vám bude líbit i interiér.

Tip: Když si vezmete něco k snědku a k pití, můžete si udělat v zahradách piknik.

Cestou ze Sforzesca jsme si zašly na pizzu, mňam. O kus dál jsme objevily obrovskou pražírnu Starbucks (nachází se kousek od Piazza del Duomo). Pro milovníky kávy jasná zastávka. Během těch 4 dní jsme tam párkrát zašly (dvakrát :D). Mají skvělý systém objednávání – když čekáte ve frontě, tak jsou podél pultu rozložené nápojové lístky a vy si tak můžete vybrat než se na vás dostane řada. Stejně jsem si vždy dala Cold Brew Latté. Sedíte okolo míst, kde se praží káva – zaměstnanci vám také ukážou, jak vypadá káva v jednotlivých stádiích pražení. Skvělý zážitek!

Museo del Novecento

Tohle muzeum jsem objevila díky Domče na Instagramu. Full prize ticket stojí 5€ a poloviční 3€ – my měly poloviční (studentský). Muzeum je obrovské a za tu cenu se to vyplatí vidět. Je odtud také nádherný výhled na Duomo (to byl také jeden z důvodů, proč jsme chtěly muzeum navštívit). V muzeu se dá fotit, takže se nemusíte bát.

Tip: Když někam jedete, tak si předem zjistěte, jestli nemáte možnost uplatnit ISIC/jinou studentskou kartu. Ušetříte a zůstane vám víc korun na zmrzlinu.

Navigli & Bosco Verticale

Navigli mi připomíná takové malé Benátky. Uprostřed je kanál a na obou březích jsou restaurace, kavárny, gelaterie a malé stánky obchodníků. Dostanete se sem tramvají a pak jdete kousek pěšky. Navigli jsme měli prošlé za chvilku, tak jsme zašly ještě na milánskou „náplavku“, chvilku poseděly a pak jsme se jely ještě podívat na Bosco Verticale – domy, jejichž fasády jsou pokryty vertikálními zahradami. Krásné místo pro odpočinek.

Gelateria Giova

Okolo téhle gelaterie jsme chodily každý den, ale otevřenou jsme ji zastihly předposlední den, tak jsme si tam zašly a musím tedy říct, že lepší zmrzlinu jsem neměla. Byly jsme v jedné gelaterii na doporučení, ale byla drahá a porce zmrzliny malá. Tady jsme zaplatily průměrnou cenu a dostaly obří zmrzlinu. Doporučuji!

Tipy na weby, přes které jsme kupovaly…

Letenky – letenky jsme kupovaly přes web easyJet.

Jízdenky na městskou hromadnou dopravu (vlaky, metro tramvaj) – jízdenky se dají koupit přes aplikace jednotlivých dopravců (např. aplikace Trenord), my si je ale vždy kupovaly přímo na letišti nebo pak na vlakové/metro stanici v kancelářích dopravců. Pokud umíte italsky a vyznáte se v jejich automatech na jízdenky, dají se koupit i tímto způsobem. Jízdenky na metro jsme jednou kupovaly i v trafice. Pokud nevíte, tak se jich můžete v kancelářích zeptat a buď vám rovnou jízdenky prodají nebo vás někam pošlou.

Duomo ticket – lístek na střechy Duoma jsme koupily online na webu GetYourGuide, kde máte spoustu možností. Tento jsme měly my – https://www.getyourguide.com/milan-l139/duomo-and-terraces-ticket-with-audioguide-t153354/.

Museo del Novecento ticket – dá se koupit online tady, ale my si ho kupovaly až na místě.

Tip: Pokud chcete posílat pohled z Milána jako já, tak je to mnohem komplikovanější než jsme si myslely. Mají různé schránky a když se někde zeptáte na poštovní známku, tak vás vyhazují 🙁 na Piazza del Duomo je ale obchod se suvenýry, kde jsme známku sehnaly a pán tam měl přímo schránku na odeslání – upřímně, moc jsme tomu neveřily, ale pohled přišel.

Vlog z Milána:

To už je úplně vše z našeho dobrodružství v Miláně. Jsem ráda, že jsem měla možnost se tam podívat, protože vzhledem k situaci se nikam dlouho nepodíváme. Pokud se vám článek líbil, budu ráda za jakoukoliv podporu. Mějte se krásně! K.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>