KAM PO MATURITĚ?

Spousta mých přátel i já čelíme rozhodnutí (většina z nás se už rozhodla), co budeme dělat dál. V republice i ve světě je spousta možností, kam se vydat. Chtěla bych tu sepsat pár možností a tipů, které by vám mohly pomoct.

Vysoká škola

Pro mnohé z nás cíl, pro někoho tabu. Já jsem se moc dlouho nad vysokou školou nerozhodovala, protože jsem věděla, že chci zůstat v oboru, ve kterém se teď pohybuji i na střední škole – tedy zdravotnictví. Než jsem si vybrala tu správnou školu, prozkoumala jsem spoustu stránek – dvě z nich bych vám ráda doporučila.

První stránka se jmenuje Info absolvent (odkaz zde). Jako první si zvolíte červenou záložku kam na školu a pak už si vybíráte podle oboru, školy nebo povolání. Stránka vás dle výběru odkáže na školy, na kterých se vámi zvolené obory dají studovat. Pak už se jen prokliknete na vaši vysněnou školu a tam se dozvíte informace, které potřebujete vědět – dny otevřených dveří, podmínky přijímacího řízení, kompletní seznam oborů a spoustu dalších informací. Na této stránce můžete najít i vyšší odborné školy

Druhá stránka se jmenuje KamPoMaturitě.cz (odkaz zde). Na úvodní stránce je záložka jak se dostat na. Po rozkliknutí vybraného oboru v této záložce se otevře stránka, kde si můžete stáhnout příručku se všemi potřebnými informacemi a vzorovými otázkami, které se mohou objevit v přijímacích testech. Jde zde také najít konkrétní škola a to na mapce, která je níže na úvodní stránce.

Zdroj: http://www.kampomaturite.cz/

Některé vysoké školy své přihlášky již uzavřely, ale stále je tu pár vysokých škol, na které se dají přihlášky posílat do konce března. Na VOŠ je to většinou do května, někdy i později.

Studium jazyka v ČR/zahraničí

Jazyky. Pro většinu z nás brána do světa. Dnes se prakticky mimo ČR bez cizího jazyka neobejdeme. Někteří hovoří plynule a někteří improvizují a používají celé své tělo pro vysvětlení toho co chtějí říci. Pokud váháte, zda jít studovat jazyky, tak tím rozhodně nic nezkazíte. Může to sloužit i jako možnost pokud vás nevezmou na vysokou školu či VOŠ. I já mám tuto možnost v záloze. Jazyky miluju – hlavně tedy angličtinu, kterou využívám prakticky každý den a to hlavně na sociálních sítích – i tady na blogu, proto jsem nikdy tuhle možnost nezavrhovala a ani nebudu. Umět alespoň jeden jazyk není na škodu. Ráda bych zde zmínila některé jazykové školy/organizace, se kterými můžete buď vycestovat mimo ČR, nebo ty, které jsou tady v ČR.

První bych ráda zmínila EF – Education First. EF je organizace, která poskytuje jazykové pobyty prakticky po celém světe. Dnes je již ve 116 zemích a má 46 500 zaměstnanců. S EF můžete vycestovat do Evropy, Ameriky, Asie i Austrálie. Kurzy jsou sice cenově dražší, ale myslím si, že by se do vzdělání mělo investovat. Hlavně tím zabijete 3 mouchy jednou ranou – najdete si nové přátele, poznáte nová místa a hlavně se zlepšíte v jazyce. Více si můžete přečíst zde.

Zdroj: https://www.ef-czech.cz/about-us/our-company/

Další možností by mohla být jazyková škola. Já osobně během studia na SOŠ navštěvuji jazykovou školu Medou. V republice je ale spousta dalších jazykových škol, které navíc nabízejí pomaturitní studium. Když jsem byla na Gaudeamu v Praze, tak jsem si tam všimla jedné z nich – jazyková škola JIPKA. Nabízí studium 53 jazyků na 8 pobočkách (Praha, Plzeň, ČB, Rokycany). Nejvíce se jich nachází v Praze a to celkem 5. Výhoda navíc je, že pokud bude studovat pomaturitní studium, budete mít stále status studenta (pokud jste tedy ten rok, kdy se tam hlásíte, ukončili střední školu maturitní zkouškou). Více informací se dozvíte zde.

Au Pair

Práce Au Pair mě vždy lákala. Nikdy jsem o tom ale více nepřemýšlela. Jelikož s tímto nemám zkušenosti, tak bych tu jen zmínila 3 webové stránky/organizace přes které se do programu Au Pair můžete zaregistrovat. První z nich je Cultural Care Au Pair. Ta dává příležitost vycestovat jako Au Pair do USA. Více informací se dozvíte zde. Další je Au Pair IN AMERICA (více info zde). Poslední je přes Student Agency (info zde). Ze všech těch webových stránek mě ale nejvíce zaujala ta Cultural Care Au Pair.

Zdroj: https://www.culturalcare.cz/

Zaměstnání

Poslední možností je zaměstnání. Našla jsem stránku Jobs.cz, na kterou jednu dobu běžely i reklamy v televizi. Na této stránce si můžete vyhledat buď konkrétní firmy nebo obory. Více informací zde.

 

Co vy? Jdete na VŠ, vycestujete do zahraničí nebo budete pracovat?

 

Doufám, že se vám článek líbil. Vím, možná jsem ho měla vydat dříve, ale i tak může někomu z vás pomoct. Mějte se krásně a záleží jen na vás, co si vyberete a kterým směrem se vydáte. K.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>