FAMILY VACATION | SLOVENSKO

Prázdniny už začaly před dvěma týdny a já se v pondělí vrátila z dovolené. Letos jsme ani moc neuvažovali, kam pojedeme, protože jsme Slovensko plánovali už delší dobu a tento rok to konečně vyšlo. Zatím neplánujeme další dovolenou, ale pokud bude možnost, tak chceme jet k moři. Tak snad to příští léto vyjde.

Tenhle článek chci pojmout jako rady a tipy, kde se levně ubytovat a která místa stojí za navštívení. Nebudu to okecávat a jdeme na to. Rozdělím tento článek na několik sekcí.

Jak vybrat správné ubytování?

Nám bylo ubytování doporučeno. Doporučila nám ho babička. U nich v městečku žije rodina, která pronajímá dvě dřevěné chaty uprostřed Tater poblíž města Liptovský Hrádok. Tohle ubytování bylo doslova trefa do černého. Maximální dojezd na výlet byl 30 km. Všechno máte při ruce a tím myslím např. benzinovou pumpu, banku, obchod s potravinami, nákupní centrum a prodejny s BIO výrobky (o těch ale později).

Konkrétně jsme byli ubytovaní v chatě č. 526. Chata byla vybavena 2 ložnicemi (7 lůžek), koupelnou, záchodem, kuchyní, jídelním prostorem a menší předsíní. K vybavení chaty patřila i kůlna s věcmi na grilování. Myslím, že bylo k dispozici i nějaké základní nářadí. Za chatou se dá parkovat na travnaté ploše. U chaty je také vlastní ohniště s posezením. Jediné co bych tomuto ubytování vytkla je příjezdová cesta, protože není asfaltová, ale jen hlinitá s trochou štěrku a místy kousky asfaltu. Jinak bych toto ubytování mohla doporučit.

Na webové adrese http://www.chata-tatry.eu/ najdete všechny potřebné a podrobnější informace. Naše chata byla levnější, protože byla s méně lůžky. Na stránce jsou vypsány i volné a obsazené termíny. Doporučuji chatu zarezervovat dříve, protože od půlky dubna se to začíná zaplňovat. Teď jsou na prázdniny volné jen 2 termíny.

Slovenské jídlo?

Tuhle kapitolku sem musím rozhodně zahrnout. Cenové rozdíly jsem viděla hlavně mezi turistickými oblastmi a normálními oblastmi ve městě. To je ale všude po světě.

První slovenské jídlo jsme ochutnali při výšlapu v Nízkých Tatrách. Byl to menší penzion s restaurací, která vařila i slovenská tradiční jídla jako jsou brynzové halušky a kapustnica. Ve slovenské kuchyni se používá především vepřové a jehněčí maso, mouka, brambory, zelí a mléčné výrobky. Mezi nejznámější sýry zařazujeme oštiepok, parenicu nebo korbáčik. A nápoje? Tak sem řadíme např. borovičku a žinčicu.

A zda mi jejich národní kuchyně chutnala? No, tak brynzové halušky mě nenadchly z důvodu typického zápachu brynzy (sýr z ovčího mléka). Jejich ostatní sýry jsou ale výborné.

Dále bych tu chtěla vyzdvihnout výrobky z EKO farmy Važec. Prodejna se nachází v městě Važec. V prodejně si můžete zakoupit výrobky z kravského a ovčího mléka.

Slovenskou kuchyni můžete ochutnat i v Kolibě Červený Kút, která se nachází v docházkové vzdálenosti od chat. Ceny jsou tam přijatelné. I přes nepěkné recenze mi přišlo, že kuchař vařil dobře a jídlo nám všem moc chutnalo. Obsluha byla taktéž příjemná.

Tipy na výlet?

Určitě bych doporučila navštívit alespoň jednu z třinácti slovenských jeskyň. Tyto jeskyně jsou vždy něčím výjimečné. Ať už je to krápník, jezírko nebo tekoucí řeka.

My jsme navštívili celkem 4 jeskyně – Bystrianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Važecká jaskyňa.

Ve všech jeskyních jsem si zakoupila focení. V Demänovské ľadové a jaskyni slobody stálo focení 10 € a v Bystrianské a Važecké jaskyni 7 €.

V Tatranském národním parku se nachází spoustu míst, která stojí za navštívení. My jsme podnikli tři výlety do TANAPu.

První výlet byl Na Popradské a Hincovo Pleso. Popradské pleso je ledovcové jezero v Mengusovské dolině. Je 380 m dlouhé a 248 m široké. Má rozlohu 6,880 ha a hloubku 17,6 m. Leží v nadmořské výšce 1494,3 m n. m. v Mengusovské dolině. Veľké Hincovo pleso je karové ledovcové jezero v Mengusovské dolině. S rozlohou 20,08 ha a hloubkou 53,7 m se jedná o největší a nejhlubší jezero Slovenska.

Byl to celodenní výlet. Cestou zpátky jsme se stavovali na významném hřbitově, který byl vytvořen na památku horolezcům, kteří v Tatrách zahynuli.

Druhý výšlap byl na Dlhý vodopád. Opět to byl celodenní výlet. Naše cesta začala ve Štrbě, kde jsme nastoupili na zubačku a jeli jsme do Štrbského Plesa. Tam jsme přestoupili na vlak a jeli jsme do Starého Smokovce, kde jsme sedli na pozemní lanovku a vyjeli jsme na Hrebienok. Tady už jsme šlapali pěšky na vodopády. Vodopády byly úžasný. Zpátky jsme šli pěšky. Ta cesta byla vážně nekonečná. Už jsem si začínala říkat, že snad nikdy neskončí. Když jsme došli do Tatranské Štrby, tak jsme opět nasedli na vlak a dojeli do ŠP a pak zpátky do Štrby.

Třetí výšlap byl také do TANAPu. Na tento výlet jsme narazili na informační tabuli vedle jedné z jeskyní. Byl to asi 20 km okruh. Cestou jsme procházeli Prosieckou a Kvačianskou dolinu. Šli jsme vyschlým korytem řeky a lesní cestou. První zastávkou byl vodopád, dále pak mlýny, penzion, kde jsme obědvali a pak už jen cesta zpět k autu. Byl to opět celodenní výlet.

Další cílovou destinací byla města Liptovský Hrádok a Pribylina, kde jsme navštívili hrad a zámek, skanzen a muzeum. Na hradě a zámku se nachází primárně hotel s restaurací, ale můžete zde jít na prohlídkovou trasu, která je s průvodcem. Ve skanzenu v Pribylině se nachází chaloupky a budovy, které se nacházely v místech, které byly zaplaveny z důvodu stavby vodního díla Liptovská Mara. A v muzeu jsme mohli vidět jak se dříve žilo, jaké byly tradice a bylo tam hlavně ovčácké muzeum. Všechny tři turistické cíle vřele doporučuji.

Uff…tak jsem to konečně sepsala. Trvalo mi to déle než ostatní články, protože chci, aby to sloužilo pro vás, když se do těchto míst rozhodnete vyrazit. Doufám, že shledáte článek užitečným. Já se na vás budu těšit v dalším článku, který bude obsahovat VLOG ze Slovenska. Obávám se, že to do zítra nestihnu, takže ho vydám až se vrátím z tábora, kde budu pracovat.

Mějte se krásně a užívejte si léta.

Mám vás ráda a díky za vaši podporu.

K.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>